Audemars-Piguet-Royal-Oak-Selfwinding-34mm-Black-Ceramic-Carolina-Bucci-Rainbow-coloured-sapphire-dial-3D-Tapisserie-77350CE.OO_.1266CE.02-2 copy

نگاهی به همکاری کارولینا بوچی با اُدمارپیگه

کارولینا بوچی جز معدود طراحانی است که در دنیای ساعت از تمامی طراحی‌هایش استقبال شده ...

در سال ۲۰۱۶ و به مناسبت چهلمین سالگرد مدل زنانه ساعت رویال اُک نام Carolina Bucci در تاریخچه صنعت ساعت و مدل معروف رویال اُک ثبت شد و بار دیگر این همکاری در سال ۲۰۱۸ تکرار شد و امسال با وجود قطعه زیبای دیگری که کارولینا طراحی کرده شاهد سومین همکاری او با ساعت سازان لِبراسوس (Le Brassus) هستیم. در این پست شما را با کارولینا بوچی و طراحی‌های جذابش برای ادمارپیگه آشنا خواهیم کرد.

بوچی چهارمین نسل از خانواده جواهرسازی است که از زمان پدربزرگ کارولینا در فلورانس ایتالیا شروع شد که به تعمیر و فروش ساعت‌های جیبی می‌پرداخت و حتی زنجیر طلا برای ساعت‌های جیبی میساخت و بعدها تصمیم گرفت به ساخت جواهرات روی بیاورد پسرش Fosco از سال ۱۹۲۰ این تجارت را ادامه داد و به موفقیت مطلوبی دست یافتند و پس از جنگ جهانی دوم کسب و کار خودشان را در سطح بین المللی گسترش دادند؛ کارولینا در فلورانس ایتالیا به دنیا آمد و ادامه دهنده شغل خانواده‌اش بود و در زمینه طراحی جواهرات تحصیل کرد و اولین کالکشن خودش را با سری Lucky عرضه کرد و اوج هنر خودش را در سال ۲۰۱۶ زمانیکه یکی از روش‌های پرداخت خاص فلورانسی را در Audemars Piguet پیاده کرد نشان داد.

Jaqueline Dimier چهار سال پس از رویال اُک مردانه در سال ۱۹۷۶ اولین رویال اُک زنانه را با الهام گرفتن از طراحی اصلی Gerald Genta طراحی کرد و سریعا ورژن زنانه نیز به یک قطعه آیکانیک تبدیل شد. ۲۰۱۶ بود که ادمارپیگه برای چهلمین سالگرد مدل زنانه رویال اُک با کارولینا بوچی همکاری کرد و طی این همکاری کارولینا روش خاص فلورانسی‌ها را برای پرداخت قاب و بند رویال اُک به کار گرفت که طی آن ابزاری با نوک الماس روی متریال طلا با سرعت حفره‌هایی ایجاد می‌کند و بافت خاصی به آن می‌بخشد و درخشش طلا را چندین برابر می‌کند این ساعت‌ها در نهایت Frosted Gold به دلیل بافتی شبیه به یخ زدگی نامگذاری شدند و در دو متریال طلای رزگلد و سفید و با سایزهای ۳۳ و ۳۷ میلی‌متری عرضه شدند و ورژن ۳۳ میلی‌متری به موومنت Calibre 2713 و ورژن میلی‌متری به موومنت Calibre 3120 مجهز بود این همکاری مسیر کاری جدیدی را برای کارولینا ثبت کرد و سبب شد نامش در تاریخچه صنعت ساعت و به ویژه رویال اُک ماندگار شود اما این پایان کار نبود و استقبال از این مدل سبب شد همکاری‌ها ادامه دار باشند.

اما دقیقا دو سال بعد از سری Frosted کارولینا بار دیگر توسط AP انتخاب گردید و این بار هدف کارولینا پیاده سازی روش Frosted روی طلای زرد بود اما قصدش یک سنت شکنی دیگری بود و صفحه معروف رویال اُک با الگوی مربع های ریز “Tapisserie“را حذف کرد و در عوض از یک صفحه شفاف آینه‌ای استفاده کرد شاید در عمل اجرای آن از صفحه همیشگی رویال اُک ساده‌تر به نظر برسد اما تضاد جالبی را پرداخت بند و قاب ایجاد کرد. این ساعت در سایز ۳۷ میلی‌متری و به تعداد محدود ۳۰۰ عدد عرضه شد و موومنت آن Calibre 3120 بود.

اکنون در سال نیمه سال ۲۰۲۲ و به مناسبت پنجاهمین سالگرد رویال اُک سومین همکاری کارولینا با ادمارپیگه با یک ساعت بسیار متفاوت‌تر شکل گرفت ساعت تماما مشکی با صفحه رنگین کمانی. ابتدا در مورد متریال ساعت جدید صحبت می‌کنم بند و قاب ساعت از سرامیک سیاه ساخته شده‌اند اما برای اینکه ساعت ظاهر زشتی بخاطر صفحه رنگین کمانی به خودش نگیرد تقریبا روی اکثریت قاب و بند پرداخت ساتن به صورت خطوط عمودی انجام داده‌اند (اگر پرداخت قاب و بند تماما شفاف بود ساعت ظاهر زیبایی زیر نور نداشت)، کناره‌ها و زوایا پرداخت براقی دارند و با وجود رنگ رزگلد در قسمت پیچ کوک ساعت، پیچ‌های بِزل، عقربه‌ها و نشانگرهای ساعت، آن را از یکدستی بیش از حد نجات داده‌اند و ترکیب جذابی را خلق کردند.

در مورد صفحه ساعت این بار کارولینا برخلاف ۴ سال قبل که الگوی “Tapisserie را حذف کرده بود آن را به شکل کاملا متفاوتی برگردانده جایی که ساعت زیبایی خودش را به رخ می‌‎کشد صفحه ساعت از کریستال یاقوت کبود ساخته شده و الگوی مربع‌های رنگین کمانی آن به روش متالیزاسیون اجرا شده و از آنجایی که ۳۰۰ نمونه از این ساعت تولید می‌شود الگوی رنگ هر ورژن با دیگری متفاوت است! کارولینا در رابطه با این ساعت می‌گوید “من می‌خواهم رنگین کمان را در در جاهای غیرمنتظره قرار دهم، کمی شبیه زمانیکه جریانی از بنزین را در یک چاله در خیابان شهر می‌بینید … بنابراین شما طیفی از رنگ‌ها را در بوم کاملا سیاه دارید که خودش عدم وجود رنگ است.

پشت قاب ساعت متریال متفاوتی دارد و فریمی که از طریق کریستال یاقوت کبود می‌توانیم کالیبر ۵۸۰۰ را ببینیم تیتانیومی‌ است، این کالیبر برپایه کالیبر Vaucher VMF 3000 بوده و فرکانس ۴ هرتزی دارد و توسط ادمارپیگه پرداخت و المان‌های مربوط به زیبایی آن انجام شده است و در نهایت این موومنت تا ۵۰ ساعت توان ذخیره انرژی دارد. ساعت رویال اُک ۳۴ میلی‌متری کارولینا بوچی فقط به تعداد ۳۰۰ عدد تولید می‌شود و فقط در بوتیک‌های برند ادمارپیگه با قیمت ۵۴,۲۰۰ دلار در دسترس خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب ها